A MEZTELEN ÜGYNÖK Szórakoztató Irodalmi Magazin alkotóinak törzshelye...

      REGISZTRÁCIÓS
      LEHETŐSÉG


      REGISZTRÁCIÓS
      LEHETŐSÉG


Aardvark
Aardvark irodalmi alkotásai
Alfredo Sagittarius
Alfredo Sagittarius irodalmi alkotásai
AlieNeetah
Alie irodalmi alkotásai
Andy Baron
Andy Baron irodalmi és grafikai alkotásai
Ardens
Ardens irodalmi alkotásai
A-G-Stone
A-G-Stone irodalmi alkotásai
Bori
Bori irodalmi alkotásai
Craz
Craz irodalmi alkotásai
damien
Damien irodalmi alkotásai
darklight
Darklight képzőművészeti témájú alkotásai
De_Profundis_Clamavi
Profundis irodalmi alkotásai
Dworks
Dworks grafikai alkotásai
Freeb
Freeb irodalmi alkotásai
Ili
Ili irodalmi alkotásai
kampeter
Kampeter írásos (prózai és verses) alkotásai
Krakatit
Krakatit rajzos alkotásai
Lehel
Lehel irodalmi alkotásai
LisaBlake
Lisa irodalmi alkotásai
Lylia
Lylia Bloom irodalmi alkotásai
Mab Tee
Mab Tee irodalmi alkotásai
maggoth
Maggoth irodalmi írásai
MasonMurray
MasonMurray irodalmi alkotásai
memphisraz
Memphisraz komoly és humoros írásai
menma
Menma irodalmi alkotásai
Mickey
Mickey Long irodalmi alkotásai
Mookus
Mookus irodalmi alkotásai
Ndy
Ndy irodalmi alkotásai
newenglandi87
Newenglandi87 irodalmi alkotásai
Nimretil
Nimretil irodalmi alkotásai
ordassykaroly
Miszter Ordassy irodalmi remekei. Abszurd és humor, elgondolkodtató és csak úgy...
pintyő
Pintyő irodalmi alkotásai
randolph
Randolph irodalmi alkotásai
Remete
Remete irodalmi alkotásai
Rozványi
Rozványi irodalmi alkotásai
Shaera
Shaera irodalmi alkotásai
szujonor
Szujó N. irodalmi alkotásai
Tejlor
Leslie Tejlor főképp rajzos alkotásai
Torkin
Torkin irodalmi és népszerűsítő tudományos írásai
tyllforest
tyllforest irodalmi alkotásai.
vilmosgal
Vilmosgal prózai alkotásai
Zora
Zora irodalmi alkotásai
MŰKEDVELŐ ALKOTÁS
FELHASZNÁLÓK által feltöltött alkotások
ITT IS FELTÖLTHETED ALKOTÁSODAT!
Ha nem találsz megfelelő kategóriát, töltsd fel ide és mi majd rendszerezzük! Ide azok is feltölthetnek, akik még nem regisztráltak...
      REGISZTRÁCIÓS
      LEHETŐSÉG



Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0

      REGISZTRÁCIÓS
      LEHETŐSÉG


Tegyük-e az alkotásokhoz egyenként a rádióműsorba készített, onnan kiollózott hangoskönyveket?
Összes válasz: 31
      REGISZTRÁCIÓS
      LEHETŐSÉG


      REGISZTRÁCIÓS
      LEHETŐSÉG


      REGISZTRÁCIÓS
      LEHETŐSÉG


Belépési neved: Vendég · Felhasználói csoportod: "Vendégek"  Jó szórakozást, Vendég! · RSS 2024-11-21, 22:56:28
NYITÓLAP » ALKOTÁSOK TARTALMI LEÍRÁSSAL » » Bori [ Alkotás hozzáadása ]

Voltam sólyom, törpe és végül ember. De hogy mi cél rejtőzött egyik vagy másik életem mögött, nem tudom. Egy biztos: én vagyok Sí, aki szabad, és aki a levegő ura mindörökké!

Sí a szikla peremén állt, és várta a felkelő nap első sugarait. Nézte a folyót, a fákat és legfőképpen a mezőn támadt mozgolódást. Ahogy a fény elkergette az éjszaka sötétjét, felébredt az élet, és Sí egyre biztosabban tudta: ideje a vadászatnak. Elrúgta magát a sziklától, és szárnya alá fogta a levegőt. Szemvillanásnyi idő alatt átívelte a lomhán folyó nagy vizet, a következő pillanatban pedig már eltűnt az erdő fölött.
A sólymok magabiztosságával kanyarodott a mezők felé, és élvezte, ahogy árnyéka nyomán abbamarad a fűben minden nyüzsgés. Tavak tükrébe tekintett, szemével a messzeséget kutatta.
– Jó vadászatot – emlékezett felesége szavára, és visszaidézte magában az óvatos mozdulatokat, ahogy párja gyengéden a kicsinyeket ébresztgette.
Sí szemlélődve, csendesen lebegett, néha fordult egyet, és rádobta magát a keleti szélre. Lefelé ereszkedett zsákmány után pásztázva, majd balra kanyarodott, újabb széles kört vágott, néhány percig keringett egy-egy hely fölött, mintha látott volna valami érdekeset, de aztán újra tovarepült. Lila virágos mezők, sárga búzatáblák maradtak el mögötte.
Éles szeme egy fehér, mozgó pontot pillantott meg odalent. Sí megtorpant, összehúzta szárnyait és a szédítő magasságból iszonyatos sebességgel zuhanni kezdett. Amikor a fehér bundájú nyúl észrevette, már túl késő volt. A sólyom érzékei megfeszültek, előrelendítette lábát, szárnyai, mint óriási vitorlák kibomlottak, és fékeztek a levegőben. Hatalmas karmai belevágtak a nyúl puha húsába, aki csak néhány pillanatig vergődött, majd végleg elcsendesedett.
Sí ekkor nehéz szárnycsapásokkal a magasba emelkedett, ismét ráfeküdt a szélre, és elindult az otthon felé.
Valahol, ösztönös emlékezetének homályából felderengett egy régi szabály, miszerint a fehér nyulat nem szabad bántani, de Sí fiatal és pökhendi sólyom volt, akit vadászata büszkeséggel töltött el, hisz fiainak vitte az eleséget.
A nap már magasan járt, és ragyogása mindent beborított, amikor Sí megérkezett. Legnagyobb megdöbbenésére a fészket üresen találta.
„Hová lettek?” – tépelődött kétségbeesetten, és abban a pillanatban megérezte a közeledő veszélyt. Erős zsibbadás lett úrrá rajta, mozdulni sem bírt. Tomboló szélvész, éjszakai sötétség támadt körülötte, és megremegett az egész hegy. Valami közeledett oldalról, amiről nem tudta, hogy micsoda. A sötétségből egy fehéren izzó szempár bontakozott ki.
– Életúr vagyok, és megbüntetlek, mert megszegted az ősi törvényt! Megölted a fiamat! – menydörgött egy hang.
– Nem ismerlek, és nem ismerem a fiadat sem!
– Hiszen ott van a karmaid között a fiam! Letöröm szárnyadat és elveszem gőgödet, hogy megtanuld: mindennek ára van! Viseld tetteid következményét!
Sí dühében támadni akart, ezer darabra szaggatni ezt a megfoghatatlan hatalmat, de elszédült, és testéből kiszállt minden erő. Úgy dőlt el a szikla peremén, mint egy élettelen kődarab.
***
– Ki vagy te? Honnan jöttél?
Sí lassan, hunyorogva nyitotta ki a szemét. Érzékei eltompultak, mindent homályosan látott. Mozogni próbált, és akkor döbbent rá, hogy valami megváltozott. Szárnyak helyett ormótlan karok nőttek ki a vállából, kurta lábán karmok helyett szőrös, tömzsi ujjak éktelenkedtek.
– Tudsz beszélni? Mi a neved?
A kérdező felé fordította a fejét, és ijedten hátrahőkölt. Sár-törpék csapata állt körülötte. Sí gyűlölte ezeket a csúf, bogárszemű lényeket, akik annyira gyávák voltak, hogy csak nagyon ritkán, és akkor is csak alkonyatkor merészkedtek elő a föld gyomrából. Néha elkapott egy-két ilyen törpét, de húsuknak rossz íze miatt megvetést és csalódottságot érzett, így aztán nem is vadászott többé rájuk.
Elkeseredve vette tudomásul, hogy egy lett közülük.
A sár-törpék aztán nem fordítottak rá különösebb figyelmet. Úgy hitték, egy távoli törzsből idevetődött sebesült családtagra találtak a nagy hegy tövében, és Sí bölcsen hallgatott az igazságról. Legbelül átkozta Életurat, amiért ilyen kemény büntetést szabott rá, és kelletlenül ugyan, de hozzálátott, hogy beletanuljon a sár-törpék mindennapi életébe.
Síre keserves idők vártak. A törpék nehéz munkával töltötték a nap minden percét: vájatokat ástak a hegyek és a dombok mélyén, apró kosaraikban ide-oda hordták a kifejtett földet és kavicsot. Sí számára értelmetlennek tűnt ez a dolog, de Kosztán, a mellette dolgozó törpe csak nevetett az aggályain:
– Mi vagyunk a leghatalmasabbak a világon, hát nem érted? Szó szerint hegyeket mozgatunk! Kényünk-kedvünk szerint változtathatjuk a föld arcát, és ahonnan elvisszük az anyagot, ott élelem terem.
Ez igaz volt, mivel a sár-törpék legfőbb táplálékát a földben tanyázó mindenféle bogarak és giliszták jelentették. Sí, bár eleinte undorodott, mégis hamar rávette magát, hogy új testének ezen igényeit kielégítse. Maga is elcsodálkozott, hogy milyen hamar megszokta a napirendet. Ette a föld férgeit, beletörődött, hogy teste állandóan sáros, elviselte, hogy örök sötétségben kell élnie, amelyben csak a munkavégzés idejére gyújtottak halovány világosságot.
Nézte, ahogy Kosztán lámpásában vadul cikáznak a szentjánosbogarak, ezzel világítottak ugyanis a törpék odalent. „Rabok ezek is, mint én” – gondolta Sí, és a következő éjszakán jelentkezett az erdei gyűjtőkörútra. Ez volt az egyetlen lehetősége arra, hogy börtönéből kitörhessen. „Megszököm! Nem maradok tovább ebben a földhözragadt társaságban!” – határozta el magát titokban.
Amikor az este megvastagodott, egy maroknyi sár-törpe jött a felszínre szentjánosbogarakra vadászni. Sí vegyes érzésekkel vágott neki a kalandnak, mert számára az éjszaka mindig idegen és érthetetlen volt.
Most azonban izgalmasnak találta!
Talán a friss levegő tette, talán a fák illata, de Sí teljesen elbódult. Mindez csak egy pillanatig tartott. Csodálkozva tapasztalta, hogy mostani szemével és fülével ugyanolyan jól lát és hall a sötétben, mint sólyomkorában a nappali világosságban.
Minden zajra ijedten összerezzent, mert a baglyok, rókák és más olyan állatok, amelyekre annak idején szabadon vadászott, most prédát kerestek, és nem vetették meg a törpék húsát. „Ha tudnák, hogy én vagyok a nagy Sí” – gondolta, és még jobban megrémült. Korábbi életében erre nem volt példa, hiszen nem félt soha semmitől.
A telihold világa most soknak bizonyult, és akárhogy kényszerítette magát, óriási bogárszeme nem bírt a fénynek ellenállni. Pedig a fény mindazt jelentette, amit maga mögött hagyott: büszke, szabad madár létét. A szikla jutott az eszébe, a felesége és a fiai, és lehajtotta a fejét, mert megijesztették az emlékek. Aztán a repülésre gondolt, az emelkedésre és a zuhanásra, és nem tudta, miért vagy mitől, de egész testében reszketett.
Egy óvatlan pillanatban leszakadt társaitól, és futásnak eredt. Kurta lábai azonban nem bírták az iramot, és minduntalan meg kellett állnia. Ez a test alkalmatlan volt arra, hogy másféleképpen éljen. Sí meggörnyedt, lihegett, és összeszorult a szíve, mert most mindennél világosabban érezte rabságának korlátait. Menekült, bujkált a neszek elől. Az ijedtségtől nehezen tájékozódott, ezért nem jutott messzire. Körbe-körbejárt. Így telt el az éjszaka.
Megvirradt.
Az erős napsugarak bántották a szemét, az ébredező erdő zajától szinte megsüketült. Fájt a feje, és kínjában, félig vakon az avarban vergődött, amikor egyszer csak azt érezte, hogy megragadják és vonszolják valahová. Kosztán talált rá, és vitte magával vissza, a föld alá.
Senki nem kérdezett tőle semmit, és senki nem szidta meg. Sí rájött, hogy tulajdonképpen bármikor elmehet, ha akar, csak éppen mostani adottságaival pillanatok alatt elpusztulna egyedül a vadonban. Kosztán óriási áldozatot hozott azzal, hogy érte ment, és nem kis fájdalmat viselt el, hiszen a szemrontó napfény őt sem kímélte.
A törpék közömbösen végezték napi munkájukat, és nem álmodtak semmiről. De Sí ezentúl minden este a föld felszínére merészkedett és vágyakozva bámult mindent, ami a levegőben mozgott.
– Furcsa vagy – jegyezte meg egy nap Kosztán.
– Jobban szeretnék a magasban járni, mint itt, a föld mélyén – felelte Sí.
Hallgattak, gondolkodtak.
– Én úgy hiszem, nem szabad olyannak látnunk magunkat, mint amilyenek nem vagyunk, vagy amilyenek sohasem lehetünk – mondta Kosztán.
– Te soha nem vágytál arra, hogy éjjel-nappal szabadon járhass földön, vízen és levegőben? Hogy mindennél hatalmasabb légy, és bármit megtehess, amihez kedved van? – kérdezte Sí.
– Túlságosan belelovaltad magad az álmodozásba! Ilyen lény nincs is a világon! – nevetett Kosztán.
– De igen, van! – A hang egy sziklahasadékból jött. Odapillantottak, és elborzadva látták, ahogy egy rühös, félig vak patkány mászik elő belőle.
– Sur vagyok, az utazó. Sokat láttam, mert sok tavaszt megértem. És tudom, ki a leghatalmasabb a világon. Az ember!
Sí és Kosztán álmélkodva hallgatták Sur meséit az emberről, aki veszélyes és erős, nagy városokban él, és mindent megszerez, amit csak akar. Kosztán hamar megunta, legyintett és kijelentette, hogy sok már a fülének ez a sok hazug történet. Sí azonban nem tágított, mert érezte, hogy Sur öreg és bölcs, és hogy igazat szól. Nem tudta titkolni vágyait.
– Bárcsak ember lehetnék! – sóhajtotta.
Sur gonosz pillantást vetett rá, aztán így szólt:
– Ismerek valakit, aki segíthet rajtad. De nem adom ingyen a szavaimat: cserébe meg kell tenned egy szívességet!
– Mi lenne az?
– Előbb ígérd meg, hogy megteszed!
– Rendben, megígérem!
– A Kő-úrnőhöz kell menned. A harmadik hegyen túl lakik, egy barlang mélyén. Ha sikerül eljutnod hozzá, kérj tőle tanácsot. Én pedig azt kérem, hogy szólj neki az érdekemben, mondd, hogy adja vissza a másik fél szememet!
Sí még aznap éjjel útnak indult. Félelménél nagyobb volt az elhatározása. Éjszaka szeretett utazni, de amikor derengett a hajnal, földalatti üregekbe húzódott, mert tudta, nappal vakságra van kárhoztatva. Nem ismerte az időt, nem tudta, mióta tapossa az utat.
Egyszer, amikor napközben egy sziklás barlang félhomályában pihent, alaposan megfigyelte a levegőben nyüzsgő életet. Úgy képzelte, ő is odafenn szárnyal, lágyan és puhán, és az útjából eltakarodik mindenki, mert a nappali levegőben ő az egyedüli és leghatalmasabb úr.
Elégedettség érzése töltötte el, és valamilyen erős kényszer hatására úgy érezte, vadásznia kell. „A párom! A fiaim!” – villant elméjébe, és egyre világosabban látta célját. Alacsonyan szállt az erdő fölött, amikor meglátta a vadgalambok csapatát. Némán ereszkedni kezdett, láthatatlanul mögéjük került, aztán csak egy halk surranás, és a galamb már a karmai között vergődött. Mielőtt végleg elcsendesedett volna, utoljára felsikoltott halálfélelmében: sííí-vííí! És Sít büszkeség töltötte el nevének hallatán, mert ez azt jelentette, hogy jól vadászott, hogy megfordulhat, ráfeküdhet a szélre és mehet hazafelé. Már érezte maga körül a családját, hallotta, ahogy a felesége apró darabokra szedi a galambot, és megeteti a kicsinyeket. Olyan kellemes és tökéletes volt ez a látomás, hogy ezerszeresen fájt, amikor egy szörnyű hiányosság és balsejtelem érzése költözött a szívébe.
Sí felébredt.
Körülötte a barlang falai meredeztek, odakint pedig várta az út a sötét erdőben. Az éjszakából sokszor lett nappal, és a nappalból sokszor lett éjszaka mire elérte a célját. Végre ott állt a nagy hegy tövében, és észrevette a barlang bejáratát. Óvatosan bement, de valami nem tetszett neki, érzékei bajt sugalltak. Hatalmas szikla állta el az útját. Sí fülelt, de a vészjósló csöndben nem hallatszott semmi, csak az apró rögök csikorogtak léptei nyomán.
– Van itt valaki? – kérdezte, és döbbenten tapasztalta, hogy a visszhangban remeg a hangja. „Bármi történjék, nem szabad félelmet mutatnom” – gondolta.
– Miért háborgatsz, Sí?
Megmozdult a szikla.
Lassan kiemelkedett a földből, egyre nőtt, míg csaknem ötször akkora lett, mint a sár-törpe Sí. Teste szürke, helyenként zöld mohával borított, fejéről hosszú, gubancos pókhálók lógtak alá haj gyanánt, durva arcából gonoszul villózott sárga szeme. Páncélos bőr fedte e különös testet, amely összegörbedve semmivel sem különbözött egy átlagos sziklától. Sí tisztán hallotta az ízületek helyén kocogó köveket. „Talán a szíve is kőből van” – jutott az eszébe, és ösztönösen hátrálni kezdett. De akkor emlékezetébe idézte a Surnak tett ígéretét, összeszedte minden bátorságát, és így szólt:
– Sur barátom érdekében jöttem szót emelni. Kérlek, add vissza neki, amit elvettél tőle!
Kő-úrnő harsány nevetése nyomán megremegett a levegő és kisebb kövek gördültek le a barlang sziklás faláról.
– Amit egyszer elveszek, vissza nem adom! Sur kért tőlem valamit, aminek ez volt az ára! Hadd hallom, Sí, mi a te kívánságod?
– Ember szeretnék lenni!
– És mit adsz cserébe, ha teljesítem a vágyadat?
– Bármit! – kiáltott fel Sí, de rögtön érezte, hogy kissé elhamarkodta a választ. Kő-úrnő közelebb jött hozzá, és Sí látta, hogy lábak helyett kerek, sima göröngyökön gurul szinte hangtalanul, szájából pedig tűhegyes agyarak meredeznek. Megborzongott, de eldöntötte: nem fog meghátrálni. Egy ideig állták egymás pillantását, aztán Sí émelyegve félrefordult, mert felfedezte, hogy Kő-úrnő egyik szeme kísértetiesen hasonlít Sur épen maradt szeméhez.
– Add nekem a bal lábadat, és megegyezhetünk! – javasolta neki.
Sí falfehér lett. Gondolkodott, aztán lassan bólintott. Akkor Kő-úrnő előhúzott valamit az egyik szikla mögül, és Sí elé dobta.
– Ez mi?
– Egy ember bőre. Ami benne volt, ami élt, azt én már megettem. Néha erre téved némelyikük, és olyankor jó napom van. Látod, ez az én vágyam: olyan puhává, hajlékonnyá és érzővé válni, mint ti, élő-lények! De az én hatalmam nem olyan erős, mint Életúré, még nem sikerült az élettelent élővé változtatnom. Nekem csak kisebb varázslatokra telik. Ezért, Sí, most megbűvöllek úgy, hogy amikor magadra öltöd ezt a bőrt, arra az időre ember leszel, és amikor leveszed, újra sár-törpe. Jól vigyázz, mert függőséget okozhat! Ne tartsd sokáig magadon, mert hozzád nő, és nem tudod majd levetni többé!
„Talán nem is akarom” – gondolta Sí, de nem mondta ki, inkább felkiáltott:
– Miért öltél meg ilyen sok élőlényt, Kő-úrnő?!
– Mert azt hittem, ezzel hozzájuk hasonlóvá válhatok. Sajnos nem így történt. De rájöttem, ha valaki önszántából adja nekem testének egy részét, az nem hal el bennem, hanem megmarad. Ezért lassan, de biztosan haladok a magam útján, és egy napon majd minden porcikám élni és érezni fog. Akkor végre én is újjászületek!
Sí arca elsötétedett, majd hamuszürke lett, és keserű ízt érzett a szájában. Egyszerre gyűlölte és sajnálta Kő-úrnőt, de eszébe jutott a szabad élet, így nagyot nyelt, odalépett az ember bőréhez és magára húzta. Először csak gyenge vacogást érzett, majd erős, hideg borzongást, ami végigfutott a hátán. Aztán úgy érezte, tüzes késekkel vagdossák a bőrét, szúró fájdalom nyilallt végtagjaiba, és agyában elhatalmasodott egy iszonyú fejfájás, amely egyre csak nőtt, dagadt, súlyosodott, míg Sí végül elájult.
Nem tudta, mennyi ideig volt eszméletlen, de amikor magához tért, rögtön látta, hogy minden gyökeresen megváltozott. Teste nehezebb lett, karjai hosszabbá, ujjai kecsessé és sokkal arányosabbá váltak. „Ilyen az ember” – állapította meg hitetlenkedve, és amikor körülnézett, ijedten tapasztalta, hogy egy teljesen új világba csöppent. Meztelenül, fél lábbal feküdt a kemény kövekből kirakott utcán, és mindenfelé nagy volt a nyüzsgés. Hozzá hasonló emberek hajoltak fölé, kérdezgették, izgatottan gesztikuláltak, de Sí semmit sem értett a nyelvükből és egyre rosszabbul érezte magát. Ismét beléhasított a fájdalom, ezúttal az épen maradt lábába. Próbált felállni, de nem tudott, próbált beszélni, de csak rémisztő, artikulátlan üvöltés tört elő a torkából. Aztán félelmetes, világító szemű szörnyetegeket látott az utcán száguldozni, és még több embert, akik végül megragadták, és akárhogy is kapálózott, magukkal vitték.
Így került Sí az elmegyógyintézetbe.
Hallgatott, figyelt, tanult. Rövidesen elsajátította az emberi beszédet, és mindent megjegyzett magának, ami körülötte történt. Aztán megtanult járni egy bot segítségével. Előröl kezdte az életet az emberek között, mintha csak gyermek lett volna. Csendesen, és alázatosan viselkedett, hogy ne kapjon verést, mint a többi beteg. Sí nem tudott számot adni a múltjáról, nem tudta megmondani ki ő, és hol a családja. Ezért aztán senki nem törődött vele, és hamarosan elbocsátották az intézetből. Állt a világban, egymagában, és azon gondolkozott, hogy mihez kezdjen.
Elindult.
Végigbicegett a városon, és magába szívott minden képet, hangot, illatot. A járda mellett a porban verebek fürödtek, és Sí gyomra mélyéből különös bizsergés tört elő: gusztusa támadt a kismadarakra. Nyomban elhessegette az érzést, még szégyenkezett is miatta. „Honnan támadhatott bennem ilyesmi?” – töprengett, és nagyon gyengén felsejlett előtte korábbi sólyom élete. Összeszorult a torka és könnyes lett a szeme. De azért kihúzta magát, és folytatta az útját.
Napokon át csavargott a házak között, ismerkedett az emberek világával. Csupa durvaságot, gonoszságot tapasztalt. Nem szerette, ahogy az emberek viselkedtek egymással, ahogy otrombán lökdösődtek, összeszólalkoztak egy-egy semmiségért. A rohanó, zakatoló gépek azonban lenyűgözték, és elképzelte, hogy ő vezeti azokat a masinákat és mind engedelmeskedik neki. Megéhezett. Eleinte nem törődött vele, de a maró érzés egyre mélyebben belefészkelte magát a testébe, és nem tudott tőle szabadulni. Rá kellett jönnie, hogy az élelemszerzés nem megy olyan könnyen, mint korábban. Akárhová nézett, az üzletek tele voltak finomságokkal, a járókelők szinte mindig majszoltak valamit, de amikor ő is így akart tenni, megkapta emberléte első, kemény leckéjét: semmit sem adnak ingyen, hanem pénzért.
Nem tudta mi az a pénz, honnan is tudhatta volna? Csalódottságát még az is tetézte, hogy sehol nem talált megértésre. Kicsúfolták, megvetették, néha el is kergették. Egyszer egy asszony ráförmedt:
– Takarodj, te csöves, miért nem mégy inkább dolgozni?
Aztán megpillantotta Sí csonka lábát, elhallgatott, és zavartan odébbállt. De Sí agyában megragadt a szó: dolgozni. Elhatározta, hogy munkát keres, de ekkor megkapta a második, legkeservesebb leckét: a fél lába miatt nem kellett senkinek, és bármilyen makacsul próbálkozott, nem tudott boldogulni. Az éhség pedig nőttön-nőtt benne, és kínjában a fák törzsét rágcsálta a parkban, amíg ki nem csorbult a foga. Rádöbbent, hogy ebben a harmadik testben is nehéz élnie. Sőt, ebben volt a legnehezebb. „A sár-törpék mások, köztük jobb volt. Ők legalább segítették egymást, mint egy igazi család” – gondolta szomorúan, és maga elé idézte Kosztán arcát. Egyik éjszaka aztán különös döntésre szánta el magát: letépte az emberbőrt!
Nehezen tudta lehántani magáról, közben termete egyre zsugorodott, kiserkent a vére és őrjítő fájdalmat élt át. Üvöltött és görcsök között vonaglott mire újra törpévé változott. Aztán gondosan összecsomagolta az emberbőrt, a hátára vette, és a város melletti erdőbe sántikált.
Most minden jó volt, mert az erdő sötétjében remekül látott, és a zajokat is ismerte. Pihent, gondolkodott. Emlékezett sólyoméletére, és látta magát odafönt szárnyalni. Érezte a levegő lusta áramlását, hallotta a nagy folyó suttogását, és belül reszketett a gyönyörűségtől. Lenézett a mezőn csillogó harmatra, a fák fölött gőzölgő laza ködre, és egyszerre erős vágy lökte a hegyek felé, hogy megbizonyosodjon, ott van még a fészek és a családja, amely egyet jelentett az élettel. Amikor odaért árvának és elhagyatottnak érezte magát, mert a fészek üres volt. „Talán soha nem is volt családom”, – gondolta, mert a valóságot és Életúr büntetését teljesen elfeledte. Lassanként cserbenhagyta az emlékezete, és már csak az éhség ösztönét figyelte magában. Újra szárnyra kelt, és repült tovább a hegyeken túlra. Hatalmas sziklák fölött körözött, amikor megpillantotta az embert. Sí nem ment közel, csak leszállt egy tölgyfára, és onnan szemlélte az eseményeket.
Az embert vadállat támadhatta meg, mert menekült valami elől, és egy közeli barlang biztonságába igyekezett. Amikor odaért, megmozdultak a sziklák. Kő-úrnő jött elő, megragadta az embert, és könnyedén felemelte. Leharapta a bal lábát, az eleven sebre tapasztotta száját, és mohón szívni kezdte. Nagyokat nyelt, miközben az ember teste egyre zsugorodott, a kiáltások és hörgések egyre gyengültek, míg nem maradt más belőle, csak egy vékony bőr. Sí összehúzta magát, mert megijedt ettől a borzalomtól.
Felriadt. Hajnalodott, és Sí tudta, hogy sár-törpeként nem sok esélye maradna a túlélésre a nappali világosságban. Ismét rátört a törpékre jellemző bénító rettegés. „Kereshetnék egy földalatti búvóhelyet” – gondolta, de aztán eszébe jutottak a száguldó autók, a büszke toronyházak és a nyüzsgő, kevély emberek. „Kő-úrnő kezében semmik, de a maguk világában ők az urak. Talán mégis jobb féllábú emberként, mint gyenge sár-törpeként!” Visszahúzta az emberbőrt, kiállta a még elviselhetetlenebb fájdalmat, és visszament a városba.
***
– Sí? Miféle név az, hogy Sí? Talán inkább Simon!
Az ember a pult mögött gúnyos arckifejezést öltött, és lenézően pislogott. Majd intett, hogy átveszi az üvegeket. Sí lelkét haragos, fekete dac töltötte el. Hónapok óta szemétgyűjtögetésből élt, üres palackokat, sörös dobozokat és fémhulladékot guberált, ezeket hozta eladni a feldolgozóba. Soha nem szólt, soha nem beszélgetett senkivel, mert az emberek világa belé égetett valamit, amit már soha többé nem tudott kitörölni. Feltámadt benne a legelemibb emberi ösztön, a méltóság, ami lázadásra ingerelte, és nem tudta többé elfogadni, hogy a másik embert magánál följebbvalónak ismerje el, még akkor sem, ha neki csak fél lába volt.
A város szélére húzódott a többi hajléktalan közé, egy romos gyárépületbe. Sí a lapos betontetőn alakította ki a szálláshelyét, mert akármilyen nehezen is kapaszkodott fel nap mint nap, mégis jobban szeretett az éghez lenni közelebb, mint a földhöz. Órákig el tudott gyönyörködni a madarak röptében, egyszer pedig, amikor egy sólyom fenséges vadászatát látta, maga sem tudta, hogy miért, de sírva fakadt.
Gyűlölte az embereket, mert bár egyformának látszottak, mégsem viselkedtek testvérekként egymással. Minél több időt töltött el közöttük, annál jobban kezdett hasonlítani hozzájuk. Egyre ritkábban változott vissza sár-törpévé, és minden egyes alkalommal eldöntötte, hogy soha többé nem teszi, mert egyrészt nagy fájdalommal járt a bőr le- meg felhúzása, másrészt nem bírta elviselni a törpeként rá-rátörő gyávaságot. Emberként nem kellett félnie semmitől, de ezért hatalmas árat fizetett: minél több ideig volt ember, annál kevésbé emlékezett sólyomlétére. A repülés, a családja mind-mind akkor idéződtek fel benne, amikor rövid időre törpévé változott, akkor is csak nagyon haloványan.
Eltelt egy év, és Síből Simon lett. A bőr teljesen hozzánőtt, többé nem tudta levetni. Hagyta, hogy szerencsétlen sorstársai Simonnak szólítsák, de magában napjában többször is elismételte: „A nevem Sí. Nem szabad elfelejtenem, hogy ki vagyok. Én Sí vagyok!” Bár maga sem tudta, miért ragaszkodik ennyire ehhez a furcsa névhez.
Minden nap bejárta a várost, éhesen és rongyosan, egyre idegenebbül az emberek között. Soha nem koldult, és soha nem panaszkodott senkinek. Hallgatagon őrizte magában büszkeségét. Néha, amikor igazságtalanság érte, összeszorult az ökle a fájdalomtól, és a körmei a tenyerébe vésődtek. Tűrte a magányt, és azt a megmagyarázhatatlan hiányérzetet, ami gyakran rátört. Rémálmai voltak, és szorongva ébredt. Egyetlen vigaszát az ég figyelésében találta: a madarak röptében gyönyörködött. Egy meleg, kora tavaszi napon aztán bevillant egy emlék régi sólyoméletéből. Erőltette, hogy felidézze magában, mert érezte, hogy valamiképp fontos.
A kép kitisztult.
Kint ült a párkányon és várta a napfelkeltét. Várta a meleget és a fényt, mert tudta, hogy a nappali levegőégen ő az egyedüli úr. Számba vette az aznapi vadászlehetőségeket, aztán csak kilendült a folyó irányába, és rádobta magát a langyos szélre. Lágyan, megfontoltan szárnyalt, mert nem sürgette semmi. Pockok iramodtak alatta a fűben, ő meg szemvillanás alatt lezuhant, mint egy sötét, halálos nyíl, aztán egy nyikkanás és a pocok vergődése hallatszott.  Élvezettel evett, de eszébe jutott a fészek. „A fiaim!” – dobolt benne, és újra vadászatra indult. Szárnyait a mocsár felé kanyarította, előtte elterült a határtalan messzeség.
– Simon! Simon! Mi van veled?
Felriadt. Kezek nyúltak felé, rázogatták. Megértette, hogy egy szemétkupac tetején aludt el, és guberáló társai csak nagy üggyel-bajjal tudták félrehúzni a markológép elől. Az álomkép, a szabad szárnyalás érzése közben egyre halványodott benne.
– Hagyjatok! – kiáltotta, és kitépte magát a segítő szorításból. Felkapta botját, és soha nem látott fürgeséggel igyekezett hazafelé.
Többször elesett, majd felkelt, de végül elérte a kihalt gyártelepet. Foggal-körömmel, fújtatva küzdötte fel magát a lapos betontetőre, és kétségbeesetten kapaszkodott az emlékkép utolsó foszlányába. Remegett az izgalomtól. „Vadászni kell, igen, mert a fiaim éhesek”, mondogatta magának. Behunyta a szemét. A tető szélén állt. Felderengett előtte a végtelen erdő és a nagy folyó képe. Erősebben akarta látni, és a kép megint kitisztult. Lágy szellő simogatta az arcát. Elmosolyodott. „Életúr, ide nézz!” – kiáltotta. Kitárta szárnyát, és elrúgta magát a peremtől. Repült, szabadon.


Forrás:

Csoport: Bori | Hozzáadta: Bori (2011-09-02) | Szerző: E W

Megtekintések száma: 1955 | Hozzászólások: 43 | Tag-ek(kulcsszavak): |
Összes hozzászólás: 40 1 2 »
0   Spam
40 AndyBaron   (2011-09-05 21:22:27) [Anyag]
Bori, jól mondod, tökre izgulok, most kicsit készültem a kamasz fiaimmal holnapra, dumáltunk, jól éreztük magunkat, de ahogy felébresztettem a hibernációból a gépet, már előre izgultam, hogy mi történt itt, amíg nem vettem részt. wink
Remete, ez jó volt, hogy még megpróbálod az emberi arcodat megmutatni, mielőtt a züllött irodalmárt elereszted. Mindkettőtöket várom szeretettel! happy

0   Spam
39 Remete   (2011-09-05 20:57:49) [Anyag]
Arról van szó, ezt majd az előszóban is leírom, hogy nem vagyok egy nagy mesemondó, de életemben egyszer, elkövettem egy mesét. Hétéves lányunokám még rózsaszínű hercegnők és Barbie babák között játszott, még éppen csak elkezdte az első osztályt, még előtte volt a Hannah Montana kornak, amikor úgy gondoltam, karácsonyra adok neki egy mesét. Kicsit hosszúra sikerült, nem is töltöm fel mindjárt az egészet, csak a harmadát, és ha nem kapok érte sok orrost, akkor hozom a folytatást is.
Szóval, az én mesém gyerekeknek szól, míg a tieid inkább a felnőtteknek. Nem vagyok olyan jó a mesében, mint Te, csak igyekeztem elszórakoztatni az unokámat. Kérlek, ne vedd vetélkedésnek, mert mit tagadjam nagyon jól érzem magam ebben a békében itt, és nem szeretnék Veled sem és mással sem veszekedni. (Veszekedtem eleget máshol). Csupán arról van szó, hogy mielőtt igazából kiereszteném a karámból a legrettenetesebb sci-fi szörnyűségeimet - ha elviselitek azokat - még megpróbálok egy kicsit emberi lenni.

0   Spam
38 Remete   (2011-09-05 20:34:10) [Anyag]
Kedves Andy!
Jól esett olvasni azt, hogy kellek. Köszönöm szépen.
Most egész délután dolgoztam, egy kicsit kifújom magam, aztán feltöltök valamit. Remélem, nem lesz túl nagy a bukfenc, amit vetek vele.

0   Spam
37 Remete   (2011-09-05 20:32:19) [Anyag]
Kedves Borika!
Első hallásra ez nem rossz gondolat, de már eleget rádióztam ahhoz, hogy tudjam, egy jó rádióhoz sok ember kell. Sok tehetséges ember. (Nem mintha én az lettem volna) Egyéb dolgaim mellett megcsináltam heti három órányi műsort, de ha úgy hozná a sors, megcsinálnék négy órát is, amit meg lehet ismételni valamikor egy másik napon. Egy hét 168 óra, ebből az éjszaka 56 óra. 112 órányi szerkesztett műsor kell, ennek a fele ismétlés, 56 órát kell elkészíteni. Ha mindenki képes négy órát megcsinálni, tizennégy szerkesztő a minimum, akire szükség van.
Tovább is van. Mondjam még? Tavaly, amikor április elején Gyömrőn lehúztuk a rolót, a stáb még tovább csinálta a munkát a Neten. Őszre fogytunk el. Amikor már csak hárman voltunk, én is abbahagytam. Négy órányi szerkesztett műsort lelkiismeretesen elkészíteni tíz tizenkét órányi munka. Ezt két tucat hallgatóért nagyon hervasztó csinálni. Az internet rádió olyan dolog, hogy kevés van belőlük. Alig pár milliónyi az egész földön. Csak magyar nyelven szól vagy ötezer, és ezt nem lehet az autóban hallgatni, pedig ma már főleg ott hallgatnak rádiót az emberek. Ez az igazi baj. A rádiózásnak azt hiszem befellegzett. Még van hátra egy-két évtized a haldoklásból, de már látható a vége a dalnak. (Jó kis képzavar! Látható dal!).
Egy ilyen oldal is nehezen indul, nem tudom velünk együtt van-e százötven látogatója, de ez képes gyarapodni, mert akármikor leül az ember a gép elé, és beleolvas az itteni hírekbe, irodalomba. A zenével ez lehetetlen. Szégyen, de én sem hallgatok rádiót. Annyi zeném van (az előbb elírtam: Háromnegyed Terrabájt, egy kicsit még több is. Mp3-ban. A saját kedvemre való muzsikákból írtam vagy százötven CD-re valót, az szól a kocsiban, itt a gépen pedig bármit el tudok érni, ha máshol nem a, Jutyubon.
No, hát most ennyi.
Borika Kedves! Egy merényletre készülök, de az majd egy másik üzenet része lesz. Előre is kérlek, ne haragudj meg rám, nem konkurálni akarok Veled, mert nem is tudnék.
Erről majd később.

0   Spam
36 Bori   (2011-09-05 20:24:36) [Anyag]
Közben leszedtem torrentről, Andy, ne fáradj a told a cuccot-al, mert az nagyon lassú, de azért kösz smile

0   Spam
35 Bori   (2011-09-05 19:04:47) [Anyag]
Remetém, nosza, itt az alkalom, hogy saját rádiót indíts smile Online, internetes rádiót,irodalmi, zenei műsorokkal smile

0   Spam
34 AndyBaron   (2011-09-05 19:00:25) [Anyag]
Nem baj, íróként kellesz nekünk! Legfeljebb csinálunk egy ÍRJUNK ROAD SHOW-t. Mint a Csupasz Pisztolyban, amikor egy megafonos rendőr oszlatja az embereket, aztán nagyobb kép jön a kikötőről, amin látható, hogy két nagyothalló nyugdíjas álldigál csak közvetlenül előtte - nálunk is ilyen parázsló lesz az érdeklődés. biggrin

0   Spam
33 Remete   (2011-09-05 18:54:52) [Anyag]
Ez egy nagyon nagyon jó kérdés! Valamelyik hozzászólásban már írtam, tavaly nyár óta semmilyennél. Akkor húzta ki a kecskeméti Gong Rádió tulajdonosa a konnektorból a gyömrői Gong Rádió dugóját. Azóta ott nem készül önálló műsor, csak relézik a kecskemétit. (Nagy sóhaj!) Ha tudtok valami helyet, akkor már megyek is. A legutóbb a Civil Rádió főnökével nem tudtam megegyezni, mert nem voltunk közös nevezőn. (Nem jöttek össze a felharmonikusok, és disszonáns lett a hangzás) Volt még más is, de azt hiszem, az a lényeg, hogy eljárt felettem az idő. Zenész voltam, a lelkem az is maradt, ma pedig pergő nyelvű dumavitézek kellenek meg a Coca Cola Eurochart - legyen benne bármi.

0   Spam
32 Bori   (2011-09-05 18:46:39) [Anyag]
Remete, te milyen rádiónál vagy? Hol lehet téged élőben hallgatni?

0   Spam
31 Remete   (2011-09-05 18:46:35) [Anyag]
Hello!
Mijazatorrent??????

1st.be ismerős? Ott megvan. khmkhm(én ott találtam)
A toldacuccot sem rossz, de kicsit macerás. DC+ néha beindítom én is, ha akarod felteszem megint a gépemre, aztán hadd szóljon. Éjjelre bekapcsolva hagyjuk a gépet, reggelre át is ment a film. Most csak azért nincs még fenn a gépemen a DC++, mert egy fél délutánig eltart, míg azt a háromnegyed Giga zenét végighasheli.(Fúj de ronda szó! Különösen leírva!)

0   Spam
30 AndyBaron   (2011-09-05 18:33:27) [Anyag]
Oké, fel fogom tenni oda! (El is felejtettem, pedig már használtam...)

0   Spam
29 Bori   (2011-09-05 17:38:22) [Anyag]
Andy, Remete, mit izéltek, hát ott a http://www.toldacuccot.hu/ biggrin
Na jó, ha ezzel nem megy, Andy, rakd fel kérlek valami torrent helyre, ahonnan le tudom szedni, hotfile, vagy ilyesmi, vagy DC++ smile (Nem citromailezek)

0   Spam
28 AndyBaron   (2011-09-05 17:32:24) [Anyag]
Fura dolog ez a jogvédelem, amíg nem volt saját szellemi termékem a médiumok piacán, orrba-szájba letöltöttem, most meg úgy féltem a digitális anyagaimat, hogy ihajj!

0   Spam
27 Remete   (2011-09-05 17:20:37) [Anyag]
A Gmailnak mostanában indultak új szolgáltatásai, amiket még nem próbáltam ki. Van közöttük olyan, hogy a saját fájljaimat feltehetem a saját címemre, de a Google szerverére. Ezután a megfelelő belépési címmel bárhonnan elérhetőek. Kíváncsi vagyok, mikor ébrednek fel a jogvédők, hogy ez is valamiféle torrent bizniszként működhet, mert ha megadom az elérési adatokat, akkor cserélhetünk - berélhetünk - trallalla.
Én Fernczivel (Herfli Davidson) vagyok. Azt mondta a múltkor a rádióban: - Meg kell szokni az új világot, és alkalmazkodni kell hozzá! A zenészek koncertezzenek, és éljenek abból! Ha a lemezt meg letölti a közönség a Netről, hát csak népszerűbb lesz az előadó. Ezt az elvet már mondogatom pár éve, de azt még nem ötlöttem ki, hogy filmekre hogy lehetne adaptálni a gondolatot.

0   Spam
26 AndyBaron   (2011-09-05 17:11:25) [Anyag]
Éppen most kapom én is a barátomtól ezt a jogtiszta másolatot, amit a megnézése után természetesen meg fogunk semmisíteni, ha gondolod Bori, fel lehet tenni pld. Citromail-es óriásfájlként, átküldöm a linket, Te meg letöltöd. wink
Ezt a megoldást javaslom akkor is, ha Remetétől kéred, kell hozzá egy Citromail-es postafiók. De lehet Gmail-en is szerintem, nem?

0   Spam
25 Remete   (2011-09-05 17:08:38) [Anyag]
Ejnye! Ejnye! Borika!
Már letöltöttem. Most fogom megnézni.
A három rész itt kettő és negyed Giga. Hogy tudnám átküldeni neked vagy bárkinek? Ennek a küldéséhez-fogadásához kellene valami FTP szerver cím.

0   Spam
24 AndyBaron   (2011-09-05 17:04:46) [Anyag]
Jó hírem van! Utánanéztem, és DivX-ben (természetesen csak valakinek a jogtiszta DVD-jéről készült ideiglenes másolat) kölcsönkapjuk!

0   Spam
23 Bori   (2011-09-05 15:32:37) [Anyag]
Hm, vajon le lehet valahonnan tölteni Netről? smile

0   Spam
22 Remete   (2011-09-05 11:30:59) [Anyag]
Nagyszerű felfedezés. Be fogom szerezni.

0   Spam
21 AndyBaron   (2011-09-05 10:45:03) [Anyag]
És erről Ti tudtatok?:
Marsbéli Krónikák tv-sorozat

0   Spam
20 Remete   (2011-09-05 09:32:10) [Anyag]
Nekem pedig a Marsbéli krónikák lett a kedvencem, majdhogynem etalon. Először a Fahrenheit miatt olvastam el - ugyanabban a kötetben voltak -, aztán beleszerettem.

0   Spam
19 AndyBaron   (2011-09-04 22:00:15) [Anyag]
...na, most, hogy olvastam, ügetek is a postafiókhoz, megnézni, jött-e már?
Mondjuk az igazság kedvéért mindehhez hozzáteszem, hogy amíg nem találkoztam tízévesen Bradbury Marsbéli krónikáival, imádtam Benedek Elek meséit, azoknak a hangulata is megmaradt, némelyikre ugyanúgy emlékszek, mint ahogyan Remete novijára a harmincvalahanyadik Galaktikából.
smile

0   Spam
18 Bori   (2011-09-04 15:02:22) [Anyag]
Andy drágám, értelek én! Tudom, hogy a sci-fi a szíved csücske, mint ahogy nekem a mese, és igen, próbálok majd a kedvedben járni szép kerek, sci-fis történetekkel. smile Tudod miért félek én annyira a sci-fitől? Valahogy attól rettegek, hogy éppen ezáltal leszek szájbarágós, hisz a sci-fi az egy olyan műfaj, amiben nagyon nehéz újat mondani, az olyan kezdőnek meg, mint én, talán még nehezebb. De persze, ez minden más műfajra igaz, csak tudod mindenkinek vannak kedvenc műfajai, és olyanok, amelyeket szeret, de írásügyileg nem mindig érzi biztonságban magát bennük/velük. Van most egy sci-fi sztorim, de nem rakhatom még fel, mert pályázik valahol, és nem jelenhet meg azalatt máshol, pedig szerintem jó, de elküldöm neked emailben, hogy lásd, jóban vagyok még a műfajjal! smile Ha lejár a pályázat, felrakom majd ide azonnal! Az eddig megírt sci fi történeteimmel az is a gond, hogy összecsapottnak tűnhetnek, mert pályázatra készülgettek, ahol ugyebár karakterszám limit volt, ezért egy-egy karakter kidolgozás látta a kárát. Ez alól ismét csak kivétel a Bábazüle, azt úgy érzem, sikerült normálisan megírnom (úgy ahogy). Remetém: ne aggódj, itt minden a legnagyobb összhangban van közöttünk, hisz láthattad alább is, mit írtam a harmóniáról! smile

0   Spam
17 AndyBaron   (2011-09-04 14:56:31) [Anyag]
...ráadásul ez egy kedves, alkotó társalgás, ugyanezt a témát máshol már ordibálva kommunikálnák (voltam ilyen helyen, én is üvöltöztem). Ez nagyon jó, örülök mindenkinek!

0   Spam
16 Remete   (2011-09-04 14:41:28) [Anyag]
Ez ugyan nem az én polémiám, de hadd tegyek hozzá valamit mégis!
Nem lenne túl jó, ha mindegyikünknek mindenről mindig egyezne a véleménye a többséggel vagy bárkivel. Remélem, Borika is ezen a véleményen van, és remélem Te meg a régebbi tagok is így látjátok. Bármikor megeshet, hogy nem értünk egyet valamiben. Ez szüli a haladást. A mindig mindenben való egyetértésből még soha sem lett semmi.

0   Spam
15 Bori   (2011-09-04 06:51:55) [Anyag]
Andy, az egy-es mondattal tökéletesen igazad van. A többivel: nos, nem tudom, nem tudom... Van úgy, hogy az embernek kell egy ilyen sztori, nem azért, hogy megmutassam, ilyet is tudok, hanem azért, mert számomra jelent valamit, mert egy érzést akartam közvetíteni benne. Hogy kinek mi tetszik, teljesen szubjektív ízlés dolga. Látod, én pl. a Joshi mágiáját, de még a Bábazülét is csak a magam közepes kategóriájába sorolom (kaptam is értük kemény kritikát másutt), persze ebben az is közrejátszik, hogy a sci-fi nem igazán az én zsánerem, engem másfajta stílus tud megfogni és lázba hozni. Az általad felállított sorrend nálam éppen a visszájával kezdődik, s ami neked elől van, az én listámon az a legvégén szerepelne (na jó, talán a Bábazüle az kivétel). De nincs ezzel semmi baj, Andy, és egyáltalán nem sértődtem meg, sőt, örülök a kritikádnak, mindösszesen csak megállapítom, hogy ízlések és pofonok, és hogy az a szép a világban, hogy ennyi különbözőség van benne, amely együtt tud lenni szép harmonikusan. wink

0   Spam
14 AndyBaron   (2011-09-03 22:37:08) [Anyag]
Viszont persze, hogy rakjál, ha nekem akarsz egy kicsit kedveskedni, akkor főleg sci-fiset, de egyébként mindent. Azért van olyan önértékelésed, biztos vagyok benne, hogy az iménti szubjektív véleményömlésemmel nem lohasztottalak le, az egész általam ismert munkásságodat én így is, úgy is csillagos ötösre osztályzom!
happy

0   Spam
13 AndyBaron   (2011-09-03 22:34:10) [Anyag]
Én - amellett, hogy jelzem: ebből a műből is árad a tehetség - ha csak ilyeneket írnál, akkor annyira nem olvasnálak (mint amennyire nagyon olvaslak egyébként). Szimbólikus, katartikus is helyenként, de nekem nagyon nem eredeti. Pont ez az a helyzet, amit minden alkotó átél, írjak-e szimbolikus példamesét, még ha nagyon jól is tudok írni ilyeneket, de ugyanakkor tudom, hogy sémásak, és előttem már ezren írtak ilyesmit.
Nekem is van ilyenem, a Teremtő magánya a címe, jobb híján betettem a MÜ honlapján az írók fórumának az elejére, ez akkor volt, amikor még nem csináltam meg az írjunkat. http://meztelenugynok.ucoz.hu/forum/7-3-1 Mindig, ha visszaolvasom, eszembe jut, hogy influenzásan, lázasan írtam, és heroikus ihletettségemben, de később már csak azért nem dobom ki, mert technikailag változatlanul jónak látom, viszont nem győzök csodálkozni, hogy azzal az energiával miért nem egy újabb fejezetet írtam a meztelen ügynök történeteiből, vagy Soli El világából, és mindig egy kicsi ciki érzés van bennem, amiért ilyet már annyian írtak, és az enyém csak egy sok százezerből.
Emlékszel, amikor azt mondtam, hogy a lakatlan szigetre a Te írásaidat vinném? Akkor pontosítok: a Te írásaidat, de olyan válogatásban, hogy a Joshi mágiája, meg a Bábazüle-féle novik után jönne egy Piros, egy Hőség, és egy Hazatérő, és akkor esetleg egy Pista bácsis, és csak nagyon a sor végén ez. Mit tegyünk, ha már túl vagyunk annyi izmuson, már ötszáz éve nyomtatnak, egyszerűen ennél több, eredetibb kell, és aki tud Bábazülét, az már ne írjon ilyen lerágott csontról.
Még egyszer mondom, ez az írás szép kerek, ihletettséget is lehet érezni benne, de bennem csak pont annyi katarzist indít be, mint amennyit a katartikus, és egyéb érzelmes szavak vesszővel felsorolva amúgy is beindítanának.
Van persze egy külön Bori-kategória,a meséid világa, mint a Toronyórásmester, azzal megfogtál, de az eredeti, ebben meg legfeljebb a sár-törpék hatnak újdonságnak.
Egyáltalán nem akarlak legorombítani, nem érdemled meg, de én nem az ilyen típusú írásokat várom Tőled, mint olvasód, ez van.
Van benne egy nagyon nem frankó mondat, ez:
Először csak egy gyenge vacogást érzett, majd egy erős, hideg borzongást, ami végigfutott a hátán. Aztán úgy érezte, tüzes késekkel vagdossák a bőrét, szúró fájdalom nyilallt végtagjaiba, és agyában elhatalmasodott egy iszonyú fejfájás, amely egyre csak nőtt, dagadt, súlyosodott, míg Sí végül elájult.
Nem tudom, hogy mondják az esztéták, amikor túl egyszerű szavak szerepelnek egy egyébként cizellált szókörnyezetben, én egyszerűen irodalmiatlannak találom, amikor az "egy" szót használod az érzései előtt. Ezt a köznyelvben szokták, affektálva, fontoskodva, pld: ez rémes egy este volt, vagy: vesz egy nagy levegőt, ezért a novellámban én biztosan azt mondatom a hősömmel, hogy rémes este volt, vagy nagy levegőt vesz. Ráadásul sorolod ezekkel az "egyekkel". E-miatt ez a mondat az egész bekezdést hazavágta nálam. (Rémes egy mondat volt:) )
Más hibát nem láttam.
Utoljára azt mondom: ez egy jó írás, szerintem fölösleges témáról. Ha azt vesszük, hogy Te semmiről nem írsz rosszul, akkor már inkább jobb (modernebb, formabontóbb, fantasztikusabb) témát is választhatnál.

0   Spam
12 Bori   (2011-09-03 14:05:10) [Anyag]
Az összes többi majd ezután jön, és ha olyanok, mint ez a kettő, akkor el kell ismerned, hogy igazam van biggrin Ó, Andy, rakhatok fel egy régebbi székelyeset, sci-fiset? Légyszi, légyszi, légyszi... csak úgy a humor kedvéért wink

0   Spam
11 Remete   (2011-09-03 13:58:59) [Anyag]
Zavarba hozol kedves Borika!
Még csak két írásomat ismered. Az összes többi...


1-30 31-40


Szólj hozzá, ha tetszett! Ha nem tetszett, akkor pedig azért...